Styl prowansalski, czyli Prowansja w Twoim domu

Pachnące pola kwitnącej lawendy, gorące słońce oraz dojrzewające wino nawiązują do malowniczej Prowansji. Ową Prowansję możesz mieć w swoim domu nadając niepowtarzalny klimat wnętrzu. We wcześniejszym artykule przedstawialiśmy styl skandynawski, który znacznie różni się od prowansalskiego pod każdym względem. Dziś natomiast uchylimy rąbek tajemnicy jak stworzyć prowansalską przestrzeń w swoim domu. Zapraszamy!

 

 

Styl prowansalski, czyli jaki?

 

 

Trend ten nawiązuje do domowego ciepła, sielskiej wsi oraz wspomnień z podróży. Sama kolorystyka jest jasna, ciepła i przyjemna. Królujące kolory to biel, błękit, fiolet, a także odcienie żółci i szarości. Motywem przewodnim są malowidła kwiatów, a szczególnie lawendy, kiści winogron, pęków ziół oraz kamienne i drewniane rzeźbienia. Samo wnętrze cechuje się łagodnością i spójnością. W stylu prowansalskim doskonale odnajdą się osoby, które w szczególny sposób upodobały sobie naturę oraz wszystko, co z nią związane. Jednak, aby przenieść ten urok do naszego mieszkania trzeba zachować podstawowe zasady dobrego smaku. Istnieje bowiem cienka granica pomiędzy wnętrzem kojącym zmysły, a przestrzenią pełną tandety.

 

 

Meble w stylu prowansalskim

 

 

Aby właściwie oddać wnętrzu styl prowansalski warto zatroszczyć się o dobre meble mające znaleźć się w pomieszczeniu. Takie meble bywają zazwyczaj koloru białego, beżowego lub jasnoszarego z delikatnymi ornamentami dekoracyjnymi. Idealnym dopełnieniem wyposażenia są kunsztowne meble z żelaza w formie rękodzieła artystycznego. Zarówno drewno jak i żelazo może zawierać elementy rzeźbione z motywem florystycznym – kwiaty, kłosa zbóż czy pęki ziół. Prowansalski styl wnętrza to oryginalne meble, proste desenie oraz wyszukane, delikatne dodatki.

 

 

Nowoczesny styl prowansalski

 

 

Na wyjątkowy, pozytywny odbiór całej kompozycji wnętrza wpływają umiejętnie dobrane i wyeksponowane dodatki. Preferuje się kosze i koszyczki wiklinowe mieszczące suszone kwiaty, również doniczki ceramiczne i szklane wazony, a także fantazyjne prezentujące się słoje oraz butle umiejscowione na przykład drewnianych półkach. Do tego jasny dywan na drewnianej podłodze oraz żeliwny żyrandol stanowi uzupełnienie całego wystroju.
Styl prowansalski można śmiało wykorzystać w nowoczesnych wnętrzach. Połączenie lustra mającego już dawno za sobą lata świetności z nowoczesną kanapą okrytą pokrowcem ręcznej roboty nada wnętrzu klasę i styl, jaki zakładaliśmy decydując się na tego typu pomieszczenie.

 

Od nas zależy na ile chcemy,aby nasz dom stał się po części Prowansją. Ważne jednak, aby nie przesadzić i dobrać wszelkie meble i dodatki z głową.

 

 

 

 

Galeria

Kontakt

Zadaj pytanie lub poproś o wycenę