Projektujemy nowoczesną szafę

W dzisiejszym świecie szafy z powodzeniem są w stanie zastąpić obszerne garderoby. Znajdujące się w nich szuflady, półki czy schowki, doskonale sprawdzają się dla przechowywanej w nich odzieży. Dzięki nim nasze rzeczy są zawsze uporządkowane. Ponad to, dobrze zaprojektowana szafa służy jako praktyczny schowek na domowe akcesoria takie jak deskę do prasowania, odkurzacz czy suszarkę na pranie. Aby jednak nasza szafa pomieściła wszystkie niezbędne rzeczy, trzeba ją właściwie zaprojektować. W niniejszym artykule podpowiadamy, w jaki sposób stworzyć nowoczesny mebel, aby był funkcjonalny.

 

 

Ergonomia przede wszystkim

 

 

W dawnych czasach od szaf wymagało się jedynie tego, aby zachwycały swoim wyglądem. Dziś, oprócz estetyki, szafa powinna charakteryzować się funkcjonalnością. Zabierając się do projektowania tego mebla, należy pomyśleć nad mechanizmem otwierania drzwi. Jeżeli szafa będzie umieszczona w dużym pomieszczeniu, można zastosować drzwi uchylne. Natomiast do małych wnętrz najlepiej zastosować drzwi przesuwne z lustrem lub wykonane z mlecznego szkła. Doskonale sprawdzą się również te, działające na zasadzie harmonijki. Oprócz mądrego rozkładu drążków, półek czy szuflad, nie należy zapominać także o oświetleniu szafy, które znacznie ułatwi nam poszukiwanie właściwej odzieży.

 

 

Głębokość rzecz ważna

 

 

Projektując nowoczesne meble,w tym szafy, pamiętajmy o rozmiarach, a konkretnie o głębokości szafy. Nawet, jeżeli nie mamy do dyspozycji ogromnej wnęki, to zaledwie metr kwadratowy wystarczy nam do stworzenia wymarzonej szafy. Na początku należy skupić się na głębokości szafy – nie powinna ona wynosić mniej niż 55-60 cm. Co prawda szerokość tradycyjnych wieszaków zaczyna się od 40 cm, jednak pamiętajmy na przykład o rękawach ubrać, które w ciasnej szafie będą narażone na zagniecenie.

 

 

Co ma wisieć...

 

 

Wszelkie eleganckie i delikatne ubrania najlepiej czują się na wieszakach zahaczanych oczywiście na drążkach. Dlatego montując drążki, warto dostosować ich wysokość do naszego wzrostu oraz do długości odzieży. Drążki, na których umieścimy płaszcze czy sukienki, spokojnie można umocować na wysokości 160-170 cm. Natomiast długość drążka nie powinna przekraczać 100cm, gdyż zbyt długi drążek może się odkształcać, a nawet łamać. Istotna jest również przestrzeń między drążkiem, a półką – nie może wynosić mniej niż 5 cm, aby móc swobodnie umieszczać wieszaki.

 

 

Szuflady i półki

 

 

Półki są niezwykle ważne, gdyż to właśnie tam przechowujemy niegniotącą się odzież. Takie półki powinny mieć około 45-50 cm szerokości i zostać zamontowane na wysokości naszego wzroku. Natomiast jeżeli chodzi o szuflady, dobrze jest je zaprojektować na dole szafy. Dodatkowo powinny być one wyposażone w hamulec, dzięki któremu będą się cicho domykać oraz dobrym pomysłem są specjalne zakładki dzielące przestrzeń. Posłuży to do uporządkowania drobnych akcesoriów.

 

 

Aby szafa spełniła wszystkie nasze oczekiwania należy zastanowić się nad wszelkimi detalami. Na szczęście nie zostajemy z tym sami, gdyż do dyspozycji mamy fachową pomoc profesjonalistów. Nowoczesne meble Olsztyn to zespół doświadczonych fachowców, którzy poradzą sobie z każdym wyzwaniem. Możesz więc liczyć na doskonale zaprojektowaną szafę odznaczającą się zarówno pięknem, jak i funkcjonalnością.

Galeria

Kontakt

Zadaj pytanie lub poproś o wycenę