Matowe czy w połysku? Jakie wybrać fronty do kuchni?

Aranżacja nowoczesnej przestrzeni kuchennej nie należy do łatwych zajęć, tym bardziej, że jest to decyzja na długie lata. Na co więc się zdecydować? Jakie fronty wybrać, aby pasowały do wystroju reszty mieszkania? Kiedy zdecydować się na mat a kiedy na połysk?

 

Decyzja o wyborze frontów jest zależna od kilku czynników. Rodzaj, który w pełni będzie pasował do wnętrza zależy między innymi od jego wielkości, rozplanowanego oświetlenia oraz naturalnego nasłonecznienia. Duże znaczenie również ma częstotliwość gotowania, gdyż opary wpływają na materiał. Niektórzy decyzję o frontach podejmują pod kątem posiadania lub nieposiadania dzieci. Jednak zupełnie subiektywnym czynnikiem jest po prostu nasz gust i upodobanie. Przyjrzyjmy się więc różnicom.

 

Fronty matowe

 

Na matowe wykończenie możemy zdecydować się przy każdym rodzaju materiału, z którego zostały wykonane meble. Dość często przy frontach z litego drewna decydujemy się na mat. Opcja o stonowanym lakierze czy lakierobejcy nie nadająca połysku zachowuje naturalną strukturę drewna. Dzięki temu widać oraz podczas dotykania czuć włókna drewna, co daje naturalny i ciepły efekt. Decydując się na tańszą opcję czyli na meble laminowane lub fornirowane, również możemy postawić na matowe wykończenie. Co więcej, płyta MDF w wersji powleczonej folią oraz lakierowanej, nie wyklucza matu. A co ze stroną wizualną? Matowe wykończenie działa bardzo uspokajająco na wnętrze, a co więcej nadaje mu ciepło. Takie rozwiązanie wydaje się bardzo przyjazne oraz otulone naturalnością. Jednak z drugiej strony, zabudowa w ciemnych i stonowanych barwach pochłania światło. Aby wnętrze nie było więc za ciemne, należy zadbać o przemyślane rozświetlenie.

 

Fronty lakierowane na wysoki połysk

 

Co należy o nich wiedzieć? Połyskliwa powłoka to akryl, poliestrowa, laminat. Powłoki tego typu mogą być podatne na promieniowanie słoneczne oraz wilgoć, co skutkuje przebarwieniami, zarysowaniami oraz pojawiającymi się wybrzuszeniami. Jednak prezentacja tych mebli jest niezwykle imponująca. Połysk daje efekt głębi, gdyż w połyskujących frontach odbija się cała przestrzeń, niczym w lustrze. Daje to wyjątkowy efekt, zwłaszcza w połączeniu z odpowiednio rozplanowanym, ciepłym, sztucznym światłem. Jednak szczególnym urokiem w tym przypadku wyróżniają się ciemne meble, drewniane lub imitujące drewno z widocznym usłojeniem.
Jeżeli jednak chodzi o stylistykę, to nie musimy ograniczać się do drewna. Z powodzeniem można wykorzystać tu kompozycje geometryczne z bogatą gamą kolorów, gładkie lub wzorzyste. Należy jednak zadbać, aby fronty pasowały stylem do pozostałych elementów umeblowania. Takie rozwiązania pasują bardziej do nowoczesnego designu, niż do rustykalnego wnętrza.


Podsumowując, jeżeli zależy Ci na nowoczesnym, przepełnionym słońcem wnętrzu, wybierz fronty z połyskiem. Jeżeli natomiast marzysz o naturalny, ciepłym i przytulnym efekcie postaw na matowe wykończenie.

 

Galeria

Kontakt

Zadaj pytanie lub poproś o wycenę