Kuchnia z wyspą. Nowoczesne rozwiązania


Czym jest wyspa kuchenna?


Zacznijmy od wyjaśnienia tego terminu. Otóż wyspa kuchenna to nic innego, jak dużych gabarytów szafka kuchenna z blatem służąca jako dodatkowa powierzchnia do przyrządzania posiłków, czy ich podawania. Obecnie wyspa kuchenna jest bardzo modna, coraz więcej gospodyń domowych się na nią decyduje. Poznaj więc i Ty zalety wysp kuchennych.

 

Atrakcyjność wyspy kuchennej


Jeżeli wyspa ma spełniać między innymi funkcję ozdobną przestrzeni, powinniśmy ustalić, co ma być odsłonięte a co chcemy pozostawić w ukryciu. Taką wyspę można dowolnie komponować, np. niskim murkiem, ażurową ścianką lub pozostawić nieobudowaną. Jeżeli posiadasz kuchnię otwartą, wyspa jest elementem należącym jednocześnie do kuchni i pokoju dziennego. Dlatego ważne jest, aby pasowała do wystroju obydwu tych wnętrz.

 

Blat czy barek?


Do przygotowywania posiłków oraz ich spożywania przy wyspie, wystarczy, gdy będzie ona miała 80 cm długości i 60 cm szerokości. Mniejsze wymiary będą niepraktyczne, a dodatkowo ucierpi na tym estetyka. Natomiast jeżeli wyspa ma pełnić funkcję barku, może być płytsza czyli 40 cm szerokości i wyższa na 120 cm, natomiast długość nie powinna mierzyć mniej niż 80 cm. Przestrzeń pod blatem roboczym doskonale nada się na dodatkowe szafki lub poręczne szuflady otwierające się na różne strony dookoła wyspy.

 

Wyspa z funkcją gotowania


Gotowanie posiłków wymaga więcej miejsca niż ich podawanie. Sama kuchenka ma szerokość przynajmniej 60 cm. Po obu jej stronach powinno być miejsce na odstawienie garnków czy odłożenie akcesoriów kuchennych. Taka powierzchnia nie powinna być mniejsza niż 40 cm, czyli szerokość wyspy do gotowania to minimum 140 cm. Szafki pod blatem powinny mieścić sprzęty do gotowania, przyprawy czy podręczne ściereczki. Aby korzystanie z wyspy z funkcją gotowania gwarantowało bezpieczeństwo, musi mieć odpowiednią szerokość, czyli co najmniej 80 cm.

 

Zmywanie na wyspie kuchennej


Dwukomorowy zlewozmywak z ociekaczem ma szerokość 120 cm. Wiedząc, że pod jego drugiej stronie również konieczny jest kawałek blatu (minimum 30 cm), wyspa kuchenna z funkcją zmywania musi mieć przynajmniej 150 cm szerokości. Zlew można ograniczyć do półtorej komory ( niecałe 100 cm szerokości), a nawet do jednej (40-60 cm). Jeżeli zdecydujemy się na wyspę z funkcją zmywania konieczna jest oczywiście zmywarka. Powinna mieścić się blisko zlewu, aby ułatwić spłukiwanie naczyń w zlewie przed umieszczeniem ich w zmywarce.

Wielofunkcyjne wyspy kuchenne


Ograniczenie się do tylko jednej funkcji wyspy np. zmywania czy gotowania wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Dlatego wygodniej jest, gdy wyspa łączy obie te funkcje, dlatego warto wówczas zdecydować się na wyspę o głębokości minimum 100 cm i długości 200 cm. Pozwoli to na przygotowywanie posiłków oraz ich konsumpcję w jednym miejscu. W innej części kuchni można więc pozostawić szafy magazynowe, lodówkę czy piekarnik.
Wszystko zależy oczywiści od wielkości kuchni, jej kształtu oraz ustawności. Jednak dysponując nawet ograniczonym metrażem, można pozwolić sobie na wyspę kuchenną.

Galeria

Kontakt

Zadaj pytanie lub poproś o wycenę