Na co zwrócić uwagę kupując materac do sypialni?


Zanim zdecydujesz się na zakup materaca, należy dokładnie wiedzieć czego się chce, gdyż na rynku istnieje ogromny wybór. Wszystko ma znaczenie, dlatego od Ciebie zależy czy materac będzie miękki czy twardy? Standardowy czy w systemie? Sprężynowy czy wysokoelastyczny?

 

 

 


Materace w systemie- wybierz twardość materaca „pod siebie”


Systemy materacy oferowane przez sprzedawców są spójną, kompletną konfiguracją, nie ma więc potrzeby dopasowywać do siebie kolejnych warstw o różnorodnych funkcjach. Każdy model łóżka można spersonalizować dobierając odpowiednią długość i szerokość. Istnieje również możliwość zamówienia łóżka, które po jednej stronie będzie bardziej miękkie, a po drugiej-twardsze, bez żadnej przerwy czy łącznia, dzięki czemu każda z osób może wybrać twardość pod swoje własne oczekiwania. Jednak niezależnie od tego czy wybierzemy standardowy materac czy też system materacy trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

 

 


Wymiary przede wszystkim

 


Szerokość jest oczywiście dostosowywana do liczby potencjalnych osób użytkujących materac. Minimalny komfort zapewni nam już 70 cm, czyli dla dwuosobowego łóżka materac powinien mieć minimum 140 cm. Natomiast do wzrostu śpiącej osoby należy doliczyć przynajmniej 20 cm zapasu.

 

Twardość materaca ma duże znaczenie 

 


Niektórzy mawiają, że twarde podłoże zapewnia zdrowy sen, co nie zawsze jest to prawdą, gdyż stopień twardości musi zostać dobrany pod indywidualną osobę. Podłoże zbyt miękkie skutkuje pracą mięśni, gdyż szukają one optymalnego podłoża. Szukając wygodnej pozycji doznajemy wyłącznie bólu. Natomiast twardy materac powoduje ucisk oraz wymusza częstą zmianę pozycji w trakcie snu, przez co rankiem budzimy się niewyspani oraz zmęczeni. Czynnikiem, który decyduje o odpowiedniej twardości materaca jest waga kupującego. Przykładowo dla osoby o średniej wadze 50-100 km należy zdecydować się na średniotwarde materace, natomiast osoby ważące powyżej 100 km grubość materaca powinna wynosić powyżej 21 cm.

 

Materiały równie ważne


Oprócz twardości materaca ważne są materiały z jakich zostało ono wykonane. Najlepiej postawić na materiały naturalne, jak końskie włosie, wełna z bawełna lub len. Takie naturalne materiały sprawią, że materac zyskuje dodatkowe właściwości, takie jak cyrkulacja powietrza, czy odprowadzenie wilgoci. Nie można również zapominać o pokrowcu- najlepszy jest taki, który można swobodnie zdjąć i wyprać. Pokrowiec z bawełny sprawi, że również i ta warstwa ma możliwość oddychania.

 

Konstrukcja na sprężynach?


Ważną sprawą jest także rodzaj konstrukcji. Systemy materacy są oparte przede wszystkim na kombinacji sprężyn, z których każda spełnia określoną rolę. Jeżeli mowa o standardowych rozwiązaniach, czy materaca na stelażu wybieramy pomiędzy materacami piankowymi występującymi w wielu odmianach (np. z pianki wysokoelastycznej, lateksu czy pianki termoelastycznej) lub materacami sprężynowymi ze sprężynami kieszeniowymi czy typu bonell.

 

 

Jak widać dobór odpowiedniego materaca nie należy do łatwych. Do jakości snu oraz jego wpływu na inne sfery naszego funkcjonowania przykładamy coraz to większą wagę, co jest bardzo dobre. W końcu znaczną część swojego życia spędzamy w łóżku!

 

Galeria

Kontakt

Zadaj pytanie lub poproś o wycenę