Wanna czy prysznic?


Wygodna wanna


To pytanie zadają sobie ludzie z małą...łazienką. Jest to odwieczny problem, gdyż ogranicza nas metraż, więc wydawać by się mogło, że trzeba zrezygnować z czegoś, co bardzo lubimy. Zacznijmy jednak od tego, że łazienka jest (a przynajmniej być powinna oazą spokoju), dlatego jak zrezygnować np. z wanny w naszym salonie kąpielowym tylko dlatego, że jest on mały? Nie musi tak być, gdyż wszystko jest kwestią odpowiednich decyzji.
Urządzając łazienkę należy zacząć od pomiarów-ważne są również wszystkie załamania w pomieszczeniu. W przypadku małej łazienki na pierwszym miejscu trzeba mieć na uwadze funkcjonalność. Należy również obalić jeden mit, mianowicie, iż wanna zabiera więcej miejsca niż prysznic, czasami tylko po prostu ciężko jest ją wcisnąć. Na szczęście na rynku jest pełno producentów oferujących modele wanien przeznaczonych do małych metraży. Ich długość wynosi od 100 do 140 cm długości i około 70 cm szerokości, a co najważniejsze są one dostępne w nieregularnych kształtach. Wanny wyprofilowane asymetrycznie przypominają kształtem trójkąt o minimalnej długości 140 cm oraz szerokości 75 cm. Decydując się na wannę do naszej niewielkiej łazienki należy zwrócić uwagę na jej pojemność oraz stopień zabudowania.

 


Praktyczny prysznic


Czynności związane z poranną pielęgnacją są wygodniejsze do przeprowadzania ich pod prysznicem. Jest to ekonomiczne oraz szybkie rozwiązanie. Co więcej, korzystanie z prysznica jest bardzo komfortowe dla osób niepełnosprawnych oraz ludzi starszych czy przechodzących rehabilitację. W tym więc przypadku nie ma dyskusji, że lepszym rozwiązaniem jest prysznic.
W niestandardowych kształtach łazienkowych znacznie łatwiej wstawić prysznic. Wystarczy 70/70 cm wolnej przestrzeni. Najprościej jest z prysznicem otwartym, nie posiadającym kabiny, z jedną lub dwiema ściankami-mamy wówczas do czynienia z prostą konstrukcją szklanych tafli, które zabezpieczone są ramą chroniącą łazienkę przed zalaniem. Często liczy się nawet jeden centymetr, dlatego w takiej sytuacji, aby nasza łazienka nie wyglądała na zagraconą, najlepiej jest zrezygnować z brodzika. W zamian doskonale sprawdzi się odpływ liniowy lub punktowy.

 

 

Kompromis


Czy można zatem obiektywnie odpowiedzieć na pytanie co jest lepsze: wanna czy prysznic w małej łazience? Otóż wszystko zależy od naszych gustów oraz indywidualnych potrzeb. Konieczne jest też sugerowanie się nie tylko estetyką, ale również funkcjonalnością. Na szczęście rynek jest pełen ofert więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Galeria

Kontakt

Zadaj pytanie lub poproś o wycenę