Jak wygodnie rozmieścić urządzenia kuchenne?


W kuchni jak to w kuchni-zawsze jest dużo sprzętu takiego jak zlewozmywaki, baterie kuchenne czy sprzęt AGD. Aby posiadać wygodną przestrzeń kuchenną należy najpierw zaprojektować rozmieszczenie urządzeń kuchennych.

 


Wstępne rozplanowanie urządzeń kuchennych


Przede wszystkim należy pamiętać, aby poinformować projektantów instalacji oraz wykonawców o wszystkich zamierzeniach. Kłopotliwą sytuacją dla wszystkich jest moment, gdy po wniesieniu do wykończonego wnętrza nagle brakuje podłączenia do prądu lub zaworu do wody. Przeróbki są wówczas kosztowne, dlatego warto dokładnie rozplanować układ urządzeń przed ostatecznym wykańczaniem.


Komfort w kuchni przede wszystkim


Każde z montowanych urządzeń kuchennych ma określone wymagania dotyczące bezpiecznego oraz wygodnego użytkowania. Ważną zasadą jest sytuowanie sprzętów w pewnym oddaleniu od narożników a także z zachowaniem przestrzeni roboczych między nimi. Szczególną uwagę należy poświęcić sprzętom mogącym stwarzać zagrożenie np. płyta kuchenna czy piekarnik. Warto więc przypilnować, aby przy każdym z nich było miejsce do szybkiego odstawienia gorących naczyń. Urządzenia posiadające drzwiczki powinny być tak rozmieszczone, aby móc je swobodnie otwierać, bez narażania na oparzenia gorącą parą.


Miejsce na lodówkę


Wydawać by się mogło, że lodówka powinna stać w kącie, by nikomu nie przeszkadzać-a jest to błąd. Przede wszystkim lodówkę należy ustawić tak, aby móc swobodnie manewrować drzwiczkami, bez obawy o uszkodzenie innych sprzętów czy ściany. Wysokie lodówki są zazwyczaj usytuowane na skraju ciągu kuchennego najczęściej w narożniku. Warto jednak zadbać, aby otwieranie drzwi nie kolidowało z przejściem. Dobrym rozwiązaniem jest ustawienie lodówki w pobliżu blatu czy stołu, aby podczas wykładania produktów mieć swobodne miejsce do ich pozostawienia, bez konieczności przedzierania się przez całą kuchnię.


Miejsce na zlew


Zlew jest bardzo ważną częścią kuchni. Jeżeli nie ma innej możliwości poza zaplanowaniem go na końcu ciągu kuchennego, należy umieścić go od strony krawędzi blatu. Zazwyczaj nawet przy bardzo niekorzystnych warunkach można z pozoru drobnymi zabiegami znacznie zwiększyć funkcjonalność przestrzeni kuchennej.

Galeria

Kontakt

Zadaj pytanie lub poproś o wycenę