Drewniany blat w kuchni


Niewątpliwie kuchnia nosi miano serca domu, natomiast jej najważniejszą częścią jest blat. To właśnie przy blacie jest wykonywanych najwięcej czynności, tak więc powinien być on wyjątkowo odporny na wiele czynników. A co jest równie ważne-musi on przyciągać uwagę swoją prezencją i szczególnym akcentem. Aby połączyć ze sobą efekt funkcjonalności z pięknem warto zdecydować się na blat drewniany. Jest on naturalny, wytrzymały oraz elegancki. Taki blat ma oczywiście swoje wady, ale jednocześnie jest on na tyle uroczy, że da się mu wszystko wybaczyć.

 

Piękno i elegancja


Drewniany blat dodaje wnętrzu ciepła i przytulności, a jednocześnie nie jest pozbawiony klasy. Jednak jego wygląd nie jest głównym wyznacznikiem. Solidny blat kuchenny musi być odporny na ścieranie, wysoką temperaturę, parę wodną, wilgoć oraz na uszkodzenia mechaniczne. I to właśnie z względu na różnego rodzaju czynniki jakim poddawana jest ta część mebla, musi charakteryzować się wysoką jakością i twardością. Dlatego też drewno z jakiego wykonany jest blat musi być wytrzymały. Nie jest więc zalecana sosna czy topola, za to bardzo dobrym rozwiązaniem jest buk, dąb oraz jesion. Popularne są również blaty z drzew zagranicznych takich jak mahoń, iroko, ipe, teak oraz merabu. Ten rodzaj drewna jest trwały oraz bardzo twardy ze względu na swoje pochodzenie. A co więcej, jest on wyjątkowo odporny na wilgoć oraz wysokie temperatury. Decydując się na drewniany blat, wybierajmy taki, które nie ulegnie kurczeniu ani rozsychaniu.


Lity czy klejony?


Można odnieść mylne wrażenie, że jeżeli coś jest złożone z elementów, klejone, to z pewnością jest nietrwałe oraz skłonne do rozpadu. Otóż nie! To właśnie blaty klejone są trwalsze i bardziej odporne na działanie znaków czasu, gdyż nie ulegają wypaczeniom i nie pękają. Ich produkcja polega na łączeniu ze sobą starannie wyselekcjonowanych elementów drewna. Podczas klejenia niwelowane są naturalne naprężenia włókien, dzięki czemu np. podczas traktowania blatu wodą, drewno nie pęcznieje, a co więcej-poddaje się naturalnym ruchom pracy oraz naprężeniu, nie ulegając przy tym żadnym uszkodzeniom.

 

Decydując się na drewniany blat, z pewnością nasza kuchnia zyska na elegancji. Taki materiał jest wyjątkowo łatwy w obróbce na czym z pewnością zyskuje. Warto jednak pamiętać o pielęgnacji drewnianego blatu, aby jak najdłużej ozdabiał on naszą kuchnię.

Galeria

Kontakt

Zadaj pytanie lub poproś o wycenę