Wentylacja jako element ozdobny? Czemu nie!

W większości przypadków przewody wentylacyjne są w pomieszczeniach zakrywane, aby nie burzyły wizualnej koncepcji wnętrza. Jednak czy musi tak być? Aktualnie w architekturze wnętrz coraz częściej elementy wentylacji są wykorzystywane jako dekoracje. Na rynku jest dostępnych coraz więcej produktów, które to umożliwiają. Oto kilka przykładów, jak wentylacja może się zamienić w ozdobę.

 

Ozdobne elementy wentylacji w nowoczesnych wnętrzach

 

Części wentylacji, które są widoczne w pomieszczeniach użytkowych, to zazwyczaj kratki wentylacyjne – dużo rzadziej są to np. fragmenty kanałów wentylacyjnych. Z zakupem ozdobnych kratek wentylacyjnych nie ma najmniejszego kłopotu. Dostęp do szerokiej gamy produktów jest bezproblemowy, a można wśród nich znaleźć kratki w stylu nowoczesnym, klasycznym, minimalistycznym, stylizowanym. Można zamawiać kratki spersonalizowane, na wymiar, w dowolnych kolorach i z różnych materiałów. Ten element nie powinien więc przysparzać dekoracyjnych problemów.

 

Co jednak, kiedy w pomieszczeniu z różnych względów widoczne są także inne elementy wentylacji – np. fragmenty kanałów, kształtki wentylacyjne, czerpnie lub przepustnice? Czy da się je jakoś sprytnie wkomponować w aranżację wnętrza? Na pewno będzie to trudniejsze zadanie, ale i z tym można się uporać. Jeśli wentylacja w srebrnym, metalowym kolorze ewidentnie nie pasuje do naszych upodobań estetycznych, można zastąpić ją elementami kolorystycznie odpowiadającymi wystrojowi – wybrać kanały w kolorze białym, czarnym czy brązowym. Bardzo często takie rozwiązania są stosowane w pomieszczeniach kuchennych i doskonale się prezentują, stanowiąc spójny element wystroju.

 

Wentylacja w obiektach industrialnych – zakrywać czy zostawiać na widoku?

 

Niekiedy zakrywanie instalacji wentylacyjnej lub dostosowywanie jej kolorów jest zupełnie zbędne. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku obiektów industrialnych. Obecne trendy są takie, że niektóre pomieszczenia są nawet celowo na takie stylizowane. Surowe wnętrza są coraz bardziej atrakcyjne. Możemy je zauważyć np. w restauracjach, sklepach, halach targowych, showroomach, salonach kosmetycznych czy fryzjerskich, a nawet w biurach. Skoro beton architektoniczny jest obecnie jednym z najpopularniejszych rodzajów wykończenia wnętrz, to widoczna instalacja wentylacyjna tym bardziej podkreśli ten surowy, industrialny styl. Widoczne kanały czy kształtki wentylacyjne stają się w takich sytuacjach ozdobą samą w sobie.

 

Poniżej kilka inspiracji, jak może wyglądać wentylacja w pomieszczeniach, tak aby stała się ich atutem, a nie przeszkodą w aranżacji.

Galeria

Kontakt

Zadaj pytanie lub poproś o wycenę