Pompy ciepla zimą i latem.

Pompy ciepła – tego o nich nie wiedziałeś!

Czy wiesz, że… pompa ciepła dobrze radzi sobie nie tylko z ogrzewaniem, ale również z chłodzeniem pomieszczeń?

 

Pompa ciepła – jak działa?

 

Pompa ciepła w celach grzewczych wykorzystuje klasyczną zasadę termodynamiki – urządzenie pobiera ciepło z dolnego źródła, tj. ziemi, wody lub powietrza, a następnie odprowadza je do górnego źródła, czyli np. do ogrzewania podłogowego. Wspomniane ciepło jest transportowane za pomocą specjalnego czynnika roboczego, którego funkcję może pełnić m.in. woda, powietrze, amoniak lub propan.

Instalacja bazuje na energii, której naturalne pokłady tworzą ziemia, woda i powietrze. Dzięki temu jest to rozwiązanie przyjazne środowisku, a także… portfelowi. Koszty eksploatacji pompy ciepła są znacznie niższe niż w przypadku konwencjonalnych systemów grzewczych. I w przeciwieństwie do nich przydaje się również latem.

Kiedy z nieba leje się żar, a termometr wskazuje temperaturę 28 stopni Celsjusza, dzięki pompie ciepła w mieszkaniu może być chłodniej do ok. 8 stopni Celsjusza. Jest to możliwe, dzięki funkcji chłodzenia.

 

Chłodzenie pompą ciepła – na czym to polega?

 

Chłodzenie pompą ciepła może się odbywać na dwa sposoby: aktywny lub pasywny.

Chłodzenie pasywne, zwane również naturalnym lub statycznym, wykorzystuje naturalną różnicę temperatur między gruntem a powietrzem w pomieszczeniu w okresie letnim. Zaletą systemu jest to, że obywa się bez pracy sprężarki, w związku z czym wymaga mniejszych nakładów energetycznych. Należy jednak pamiętać, że temperatura gruntu w miarę upływu lata staje się wyższa, co sprawia, że efektywność chłodzenia staje się mniejsza. Wyjątkiem są pompy ciepła w układzie woda-woda, które wyróżnia większa stabilność temperaturowa – praktycznie przez cały rok temperatura wód gruntowych jest taka sama, co sprawia że efekt chłodzenia jest bardziej wyraźny.

Chłodzenie aktywne, zwane również dynamicznym, wykorzystuje działanie sprężarki pompy, w związku z czym wymaga większych nakładów energetycznych. Jest to jednak przy tym system bardziej skuteczny, ponieważ skuteczniej odprowadza wysoką temperaturę pomieszczenia do dolnego źródła.

 

 

O ile chłodzenie pasywne pozwala na minimalne obniżenie temperatury w budynku, to chłodzenie aktywne jest w stanie zapewnić temperaturę niższą nawet o 8 stopni Celsjusza w porównaniu do temperatury panującej na zewnątrz.

 

Ważne: pompa ciepła jest rozwiązaniem korzystniejszym niż klimatyzacja – nie wymaga montażu dodatkowych jednostek zewnętrznych, nie generuje hałasu ani zbędnych kosztów.

 

Wskazówka: pompę ciepła można zamontować na każdej posesji. Najpierw potrzebna jest jednak precyzyjna analiza wszystkich parametrów, na podstawie których zostanie wybrane dolne źródło ciepła gwarantujące najbardziej wydajną pracę instalacji. Jak to zrobić? Z pomocą przychodzą specjaliści z firmy a-pic, która specjalizuje się w produkcji i instalacji pomp ciepła.

Galeria

Kontakt

Zadaj pytanie lub poproś o wycenę